Koniec ery Runjaicia w Legii Warszawa

Koniec ery Runjaicia w Legii Warszawa

Władze Legii Warszawa zdecydowały o zakończeniu współpracy z Kostą Runjaiciem. Niemiecki trener pracował w stolicy 686 dni, prowadził Legię w 61 spotkaniach ligowych, nie osiągnął jednak sukcesu w postaci mistrzostwa Polski.

Jedynym trofeum Runjaicia pozostanie Puchar Polski w sezonie 2022/23, zakończonym także srebrnym medalem w lidze. W wciąż trwających rozgrywkach Legia zaliczyła niezłą jesień, okraszoną ważnymi zwycięstwami w Lidze Konferencji Europy, m.in. z Aston Villą czy AZ Alkmaar. Wiosną, drużyna osłabiona po sprzedaży Bartosza Slisza i Ernesta Muçiego, wysoko przegrała dwumecz z Molde, a następnie straciła sporo punktów ligowych. Dodając do tego trudny kalendarz Legii w ostatnich kolejkach, szanse na powrót na ligowy tron wydają się iluzoryczne.

Legia Runjaicia punktowała na poziomie 1,88 punktu na mecz w pierwszym półroczu jego pracy, 2 punktów wiosną 2023 roku, by spaść do poziomu 1,68 w rundzie jesiennej trwającego sezonu i 1,625 wiosną. Ogółem, od rozpoczęcia pracy z Niemcem Legia zdobyła 111 „oczek”, mniej jedynie od Rakowa (120), więcej w tym okresie od Lecha (109), Pogoni (104) i Jagiellonii (93). W bezpośrednich meczach z czołówką Legia jednak nie błyszczała – z 14 spotkań z wyżej wymienionymi rywalami wygrała tylko 4.

Najdłuższą serię spotkań bez porażki (15) Legia zanotowała także w pierwszym sezonie pracy Runjaicia – między październikiem 2022r., a kwietniem 2023r. Najgorszym okresem był październik 2023r., kiedy drużyna przegrała 4 kolejne mecze z Jagiellonią, Rakowem, Śląskiem i Stalą. Wspomniany mecz ze Śląskiem (21 października 2023) był jedną z dwóch najwyższych ligowych porażek Legii Runjaicia. Stołeczna drużyna przegrała wtedy 0:4, równie wysoko uległa Rakowowi Marka Papszuna 11 września 2022r. Najwyższym zwycięstwem okazała się wygrana nad Jagiellonią 12 maja 2023r. – drużyna Adriana Siemieńca przegrała wtedy 1:5. Na plus należy ocenić grę Legii na własnym stadionie, o czym świadczą tylko 2 ligowe porażki w 31 spotkaniach. Wiele gorzej legioniści wyglądali na wyjazdach, wygrali tylko 12 razy w 30 meczach, legitymując się niską średnią punktową – 1,47.

Łączna średnia punktowa Runjaicia w Legii – 1,82 – nie odbiega od wyników zespołu w ostatnich sezonach, plasując się nieco niżej od Legii Sa Pinto (1,91), Michniewicza (1,86), ale wyżej od dwóch podejść Vukovicia (1,72 oraz 1,80) czy Gołębiewskiego (0,50). Wszystkie wspomniane liczby znacznie różnią się od mocno punktującej Legii Jacka Magiery (2,17), Stanisława Czerczesowa (2,15) czy Jana Urbana (łącznie 2,08).

O braku stabilizacji na pozycji trenera Legii niech świadczy fakt, że poprzednim szkoleniowcem, który pracował w Legii tak długo (3 mecze ligowe więcej) był… Henning Berg, pożegnany w październiku 2015r. W całym XXI wieku więcej meczów z rzędu na ławce Legii od Kosty Runjaicia zaliczyli oprócz Berga tylko Jan Urban i Dragomir Okuka! Wkrótce przekonamy się, jak duży kredyt zaufania otrzyma nowy trener 15-krotnych mistrzów Polski, Gonçalo Feio. Sam Kosta Runjaić w polskiej Ekstraklasie przepracował już 221 spotkań (to rekord wśród zagranicznych trenerów w historii ligi), a przecież niedzielne spotkanie z Jagiellonią nie musi być jego ostatnim w naszym kraju.

TG

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: