„Futbonomia” – kultowe „Soccernomics” wreszcie po polsku!

„Futbonomia” – kultowe „Soccernomics” wreszcie po polsku!

Międzynarodowy bestseller Simona Kupera i Stefana Szymańskiego „Soccernomics” wreszcie doczeka się polskiej premiery! 15 lutego do księgarni w całej Polsce trafi najnowsze wydanie książki zatytułowane „Futbonomia”. Patronat medialny nad publikacją objął nasz portal. Przeczytajcie fragment!

Z dala od oczu kibiców niektóre duże kluby doszły dzięki statystyce do wniosków coraz bardziej zmieniających oblicze piłki. Zwłaszcza w Anglii i w Niemczech, gdzie kluby zawsze zwracały na dane liczbowe większą uwagę niż w Hiszpanii czy we Włoszech, analitycy wyliczają już wskaźniki, które rzeczywiście mają znaczenie. „Wiele z nich zostało opatentowanych – powiedział nam Forde. – Klub włożył w ten projekt wiele wysiłku, dlatego chcemy zatrzymać część informacji dla siebie”. Analitycy omawiają jednak pewne wyniki, które w świecie futbolu stają się powszechną wiedzą. Na przykład zamiast zwracać uwagę na liczbę pokonanych kilometrów, kluby wolą dziś analizować dystanse przebiegnięte sprintem. „Istnieje korelacja pomiędzy liczbą sprintów a zwyciężaniem” – powiedział nam w 2008 roku Daniele Tognaccini, szef przygotowania fizycznego w AC Milanie.

To dlatego Fleig tak dużą wagę przywiązuje do wyników osiąganych przez zawodników podczas „wysiłku o dużej intensywności”. Stwierdził on, że różne firmy zajmujące się gromadzeniem danych mierzyły to w różny sposób, „ale ostatecznie chodzi o zdolność zawodnika do osiągania prędkości siedmiu metrów na sekundę”. Jeśli wyliczysz ten wskaźnik, prawdopodobnie nigdy nie popełnisz tego samego błędu co Juventus, który w 1999 roku sprzedał Arsenalowi Thierry’ego Henry’ego. „Dla Thierry’ego siedem metrów na sekundę to żaden wyczyn” – powiedział Fleig z podziwem. Francuz osiągał ten wynik prawie zawsze, gdy zaczynał biec.

Równie istotna jest umiejętność wielokrotnego powtarzania sprintów. Carlos Tévez, który najpierw był gwiazdą Manchesteru City, a później rozstał się z klubem, przypominał trochę nakręcaną lalkę: biegł, a potem przystawał na chwilę i znowu ruszał sprintem. „Jeśli chcemy wywierać presję w ataku, wystarczy spojrzeć na wyniki Carlosa, żeby przekonać się, że może on tak biegać przez ponad 90 minut” – powiedział Fleig. Szef działu analiz nie wspomniał o tym, ale z danych meczowych wynika, że następca Téveza w Manchesterze City, Sergio Agüero, biega w defensywie znacznie mniej. Cały zespół musi więc pracować ciężej, aby Agüero mógł strzelać swoje bramki.

Specjalistom od liczb coraz lepiej idzie też ocenianie bramkarzy. Kiedyś robili to na podstawie procentowej liczby bronionych przez nich strzałów. W ten sposób faworyzowani byli jednak bramkarze z dużych klubów, którzy dzięki dobrym obrońcom mieli do czynienia głównie z łatwymi do obrony uderzeniami spoza pola karnego. Kiedy zaczęto analizować wyłącznie strzały z bliskiej odległości, wyniki badań stały się bardziej miarodajne.

O książce:
Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięg­nęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić…

Wydaje się, że o współczesnym futbolu – rozkładanym codziennie na czynniki pierwsze – wiemy wszystko. Simon Kuper ze Stefanem Szymańskim udowadniają, że to tylko pozory. Spoglądając na piłkę z perspektyw, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał, dochodzą do rewolucyjnych wniosków.

Dlaczego skauci najczęściej wybierają blondynów? Co sprawiło, że Olympique Lyon przestał wygrywać? Dlaczego wkrótce drużyny z Londynu, Moskwy i Paryża zaczną dominować w Lidze Mistrzów? Nieważne, czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią czy po prostu zwykłym kibicem – musisz sięgnąć po tę książkę.

Dzięki niej spojrzysz na futbol z zupełnie nowej strony.

Autor: Simon Kuper
Tytuł oryginału: Soccernomics
Tłumaczenie: Jakub Małecki
Data wydania: 15 lutego 2017
Cena okładkowa: 39,90 zł
Liczba stron: 512

Zamów książkę „Futbonomia” w przedsprzedaży na http://www.labotiga.pl/169-futbonomia:
rabat 25% od ceny okładkowej
– oszczędzasz prawie 10 zł
– wysyłka już od 7 lutego – książka w Twoich rękach jeszcze przed premierą!

Książki szukaj także na www.empik.com, a od 15 lutego w salonach Empik w całej Polsce.

futbonomia2

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: