Analiza spotkań bezpośrednich po 31. kolejce

Analiza spotkań bezpośrednich po 31. kolejce

Do końca sezonu 2023/24 Ekstraklasy pozostały już tylko 3 kolejki. 2 poprzednie serie gier nie zmieniły wiele – w grze o mistrzostwo pozostaje, przynajmniej matematycznie, 7 drużyn, w walkę o utrzymanie zamieszanych jest tyle samo zespołów. 31. seria spotkań przyniosła sensacyjne porażki Jagiellonii, Lecha, Górnika, Legii i Rakowa, dzięki którym utrzymały się Stal i Zagłębie, a dużo bliżej tego celu są Radomiak i Cracovia. Jedynym pewnym rozstrzygnięciem jest na ten moment spadek Łódzkiego Klubu Sportowego.

Wyniki na żywo z Ekstraklasy

Poniżej ściągawka, jak na ten moment wygląda bilans bezpośrednich spotkań wszystkich drużyn zaangażowanych w walkę o mistrzostwo, puchary i utrzymanie. Przy bardzo prawdopodobnej równej liczbie punktów na koniec sezonu będzie miał kluczowe znaczenie. W zestawieniu pominęliśmy jedynie Widzew, Stal, Zagłębie i Piast. Tym 4 drużynom nie grozi już spadek, ale nie znajdą się także na miejscach pucharowych. Pozostałych 13 ekip (bez ŁKS-u) wciąż gra o swoje cele.

WALKA O MISTRZOSTWO/PUCHARY

Jagiellonia Białystok

+ Śląsk, Górnik, Legia

– Lech, Raków, Pogoń

Jagiellonia Białystok ma historyczną szansę na pierwsze mistrzostwo Polski. Najpoważniejszym rywalem powinien być Śląsk, który traci tylko 2 punkty, ale ma także trudniejszy układ gier oraz gorszy bilans spotkań bezpośrednich. Jagiellonia ma gorszy bilans z Lechem, który jednak traci 4 punkty, poza tym nie jest obecnie w mistrzowskiej formie. Ostatnie 3 finały Jagi to spotkania z Koroną u siebie, Piastem na wyjeździe i Wartą u siebie. Czy to autostrada do mistrzostwa?

Śląsk Wrocław

+ Lech, Legia, Pogoń

– Jagiellonia, Górnik

? Raków

Śląsk ostatnio wygrał z ŁKS-em, ale łącznie zdobył w tym roku tylko 13 punktów (przedostatnie miejsce w tabeli za ten okres), więc trudno realnie myśleć o drużynie Jacka Magiery jako kandydacie do mistrzostwa. Tym niemniej do lidera wrocławianie tracą wciąż tylko 2 punkty, choć de facto 3, biorąc pod uwagę niekorzystny bilans gier bezpośrednich. W tym kontekście Śląsk ma przewagę nad Lechem, Legią i Pogonią. Wszystkie te drużyny musiałyby zdobyć co najmniej 1 punkt więcej, by przeskoczyć Śląsk w tabeli. Jest to niebagatelny handicap mistrzów Polski z 2012 roku w walce o wicemistrzostwo lub podium. Zagrożeniem może być Górnik, a wrocławian poza domowymi meczami z Cracovią i Radomiakiem czeka jeszcze wymagający wyjazd do Częstochowy w ostatniej kolejce.

Lech Poznań

+ Jagiellonia

– Śląsk, Pogoń, Raków

= Górnik

? Legia

Ekipa Mariusza Rumaka mimo kompromitującej porażki z Ruchem zachowuje matematyczne szanse na mistrzostwo, na jej korzyść przemawia korzystny bilans spotkań z Jagiellonią. Lech ma jednak gorszy bilans spotkań ze Śląskiem, Pogonią i Rakowem, równy z Górnikiem (w tej chwili bilans bramkowy na korzyść Lecha). W walce o podium nadal kluczowe będzie najbliższe starcie z Legią, w którym poznaniacy nie mogą sobie pozwolić na porażkę, która oznaczałaby utratę miejsca w tabeli oraz automatycznie gorszy bilans spotkań bezpośrednich (w Warszawie padł remis 0:0). Ostatnie 2 kolejki Lecha to wyjazd na stadion Widzewa oraz domowy mecz z Koroną, która prawdopodobnie grać będzie z nożem na gardle.

Górnik Zabrze

+ Śląsk, Raków

– Jagiellonia, Legia

= Lech

? Pogoń

Tak jak sensacją była forma Górnika Zabrze wiosną 2024 roku, tak samo zaskakująca była porażka zabrzan 0:5 z Cracovią. Mimo to, w tym roku ekipa Jana Urbana punktuje najlepiej w lidze i nawet jeśli o mistrzostwo będzie ciężko, to podium jest blisko. W tym kontekście ważny jest korzystniejszy bilans w meczach bezpośrednich ze Śląskiem i Rakowem, martwić zabrzan może niekorzystny bilans z Legią (jedyny zespół, z którym Górnik poniósł dwie porażki). Do rozegrania teoretycznie łatwiejsze domowe mecze ze Stalą i Puszczą oraz wyjazdowe spotkanie z Pogonią w ostatniej kolejce.

Pogoń Szczecin

+ Jagiellonia, Lech

– Śląsk, Legia

? Górnik, Raków

Pogoń zaprzepaściła historyczną szansę na pierwszy Puchar Polski w kompromitującym stylu przegrywając finał z Wisłą Kraków. Choć morale zespołu dotknęło dna, Pogoń wygrała trudny mecz z Puszczą i do ligowego podium traci tylko 1 punkt. Ważny może okazać się korzystny bilans spotkań bezpośrednich z Lechem, na niekorzyść przemawia jednak terminarz. „Portowców” czeka jeszcze bowiem wyjazd do Częstochowy i Mielca, a na koniec domowy mecz z rozpędzonym Górnikiem. Pogoń sama wyrzuciła swój złoty pucharowy bilet do kosza, więc teraz musi zagrać o miejsca 1-3.

Legia Warszawa

+ Górnik, Pogoń

– Jagiellonia, Śląsk, Raków

? Lech

Kiedy już wydawało się, że Legia dostała prezent od losu i jest o krok od powrotu na podium… 15-krotni mistrzowie Polski przegrali 0:3 z Radomiakiem. Zatrudnienie Goncalo Feio nie przyniosło natychmiastowych efektów, Legia punktuje bardzo przeciętnie (5 punktów w 4 meczach za kadencji Portugalczyka). Mistrzostwo jest już raczej nierealne, a walka o puchary też będzie niezwykle trudna. W kontekście walki o podium absolutnie kluczowe jest spotkanie z Lechem, które Legia musi wygrać. Następnie legionistów czeka walka z Wartą i Zagłębiem, ale nawet 6 punktów w tych 2 meczach może nic nie dać.

Raków Częstochowa

+ Jagiellonia, Lech, Legia

– Górnik

? Śląsk, Pogoń

Raków wygrał tylko 1 z 7 ostatnich spotkań i już wiadomo, że niezbyt udana misja Dawida Szwargi jako pierwszego trenera potrwa tylko do końca obecnego sezonu. Raków traci do podium 3 punkty i walka o ten cel też będzie trudna, ma jednak korzystny bilans meczów z Lechem i Legią, niekorzystny z Górnikiem. Aktualnych mistrzów Polski czekają jeszcze domowe spotkania ze Śląskiem i Pogonią (w obu przypadkach na wyjeździe remisy 1:1), w których mogą jeszcze wiele ugrać.

WALKA O UTRZYMANIE

Radomiak Radom

+ Warta, ŁKS

– Cracovia, Korona

= Puszcza

? Ruch

Po słabszej serii 3 porażek, Radomiak rozgromił Legię w Warszawie 3:0. To zwycięstwo dało 38 punktów w tabeli i niemal pewne utrzymanie. By dopełnić formalności, w najbliższej kolejce należy zdobyć punkty u siebie z Ruchem. To oznaczałoby także spadek Niebieskich. W ostatnich 2 spotkaniach Radomiak zagra nieco trudniejsze mecze – wyjazdowe ze Śląskiem i domowe z Widzewem.

Warta Poznań

+ Cracovia, Korona, ŁKS

– Radomiak

= Ruch

? Puszcza

Warta wygrała 3 z 4 ostatnich spotkań i ma w tej chwili bezpieczne 5 punktów przewagi nad strefą spadkową, dodatkowo korzystny bilans meczów z Cracovią i Koroną. Choć Warta ma utrzymanie niemalże w kieszeni, ważne (dla obu drużyn) będzie spotkanie 32. kolejki z Puszczą w Krakowie. Potem podopiecznych Dawida Szulczka czekają jeszcze domowy mecz z Legią oraz spotkanie w Białymstoku, gdzie po spotkaniu może odbyć się mistrzowska feta.

Cracovia

+ Radomiak, ŁKS

– Warta, Puszcza

= Korona

? Ruch

Trener Dawid Kroczek na początek swojej niezależnej (oficjalnie) pracy postawił dwa ogromne kroki w stronę utrzymania – remis 0:0 na stadionie Lecha i zwycięstwo 5:0 z Górnikiem. Cracovia znajduje się już 4 punkty nad kreską. Pasy muszą jeszcze uważać na niekorzystny bilans spotkań z Puszczą i Wartą oraz remisowy z Koroną (po meczu z Górnikiem znacznie lepszy bilans bramek ma Cracovia). Do tego przed Cracovią nadal trudny terminarz – mecze ze Śląskiem i Rakowem, na koniec teoretycznie łatwiejszy mecz w Chorzowie z prawdopodobnie zdegradowanym już Ruchem.

Puszcza Niepołomice

+ Cracovia

– Korona

= Radomiak, ŁKS, Ruch

? Warta

Puszcza po imponującej serii 6 spotkań bez porażki minimalnie przegrała z Pogonią. W tabeli ma jednak tylko punkt przewagi nad Koroną, z którą prawdopodobnie powalczy o uniknięcie 16. miejsca w tabeli. W końcowym rozrachunku bardzo ważny może okazać się niekorzystny bilans spotkań z kielczanami (porażka 3:5 i niedawny remis 1:1). Przed drużyną z Niepołomic ważne spotkanie „u siebie” z Wartą (w Grodzisku wygrana 2:0), następnie wyjazd do Zabrza i mecz z Piastem w Krakowie.

Korona Kielce

+ Radomiak, Puszcza

– Warta

= Cracovia, ŁKS

? Ruch

Kielczanie pozostają w strefie spadkowej ze stratą 1 punktu (i korzystnym bilansem spotkań bezpośrednich) do Puszczy. Korona ma szansę poprawić dorobek punktowy w domowym meczu z Ruchem, o punkty na stadionach Jagiellonii i Lecha może być o wiele trudniej.

Ruch Chorzów

+ ŁKS

= Warta, Puszcza

? Radomiak, Cracovia, Korona

Ruch mimo dzielnej postawy w ostatnich tygodniach (wygrane z Lechem i Śląskiem) ma już tylko matematyczne szanse na utrzymanie. Co ciekawe, do rozegrania pozostały „Niebieskim” jeszcze mecze z Radomiakiem, Cracovią i Koroną, na ten moment żadna z tych drużyn nie jest pewna gry w elicie w następnym sezonie.

ŁKS Łódź

– Radomiak, Warta, Cracovia, Ruch

= Puszcza, Korona

Po porażce ze Śląskiem ŁKS zakończył swoją roczną (co staje się tradycją) przygodę z Ekstraklasą. Do rozegrania pozostały jeszcze wyjazdowe spotkania z Piastem i Zagłębiem oraz domowy mecz ze Stalą, w których łodzianie będą chcieli przypomnieć o sobie jako „Rycerzach Wiosny”.

Choć bilans spotkań bezpośrednich nie często decydował w historii o kluczowych rozstrzygnięciach, w tym sezonie może być inaczej. Patrząc na ścisk w ligowej tabeli, być może potrzebne będzie nawet skupienie się na mini tabelach z udziałem więcej niż 2 drużyn i taką ewentualność również przygotujemy w kolejnej analizie.

TG

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: