#AbyDoWiosny, czyli podsumowanie 19 kolejek Ekstraklasy

#AbyDoWiosny, czyli podsumowanie 19 kolejek Ekstraklasy

16. grudnia ubiegłego roku rozpoczęliśmy nowy cykl, który miał na celu podsumowanie pierwszych 19 kolejek Ekstraklasy. Publikowaliśmy go w formie grafik na Twitterze oraz Facebooku. Teraz możecie zobaczyć efekty naszej pracy w jednym miejscu. Zapraszamy!

Na początek grafika prezentująca statystyki strzałów. Dowiemy się z niej m.in., że niewiele ponad 10% wszystkich strzałów oddawanych w kierunku bramki w Ekstraklasie kończy się golem:

19 kolejek - strzały

Kolejne zestawienie to rozbudowana wersja grafiki prezentowanej przez nas po każdej kolejce ligowej dotyczącej rzutów rożnych oraz bramek, które padają po tym stałym fragmencie gry:

19 kolejek rzuty rożne

Była grafika podsumowująca strzały, nie może zabraknąć również tej dotyczącej tego na co wszyscy czekają, czyli goli:

19 kolejek gole

Tylko u nas mogliście zobaczyć wszystkie 417 goli na jednej grafice ;)

19 kolejek wszystkie bramki

Jeżeli wiemy już ile bramek padło, z jakich sektorów boiska zostały strzelone i którą nogą to dobrze jest wiedzieć kiedy najczęściej piłka znajduje drogę do bramki oraz w którym kwadransie meczu najłatwiej zaskoczyć daną drużynę Ekstraklasy:

19 kolejek kwadranse

Wiele bramek pada w doliczonym czasie gry. Zbadaliśmy, które drużyny Ekstraklasy grają do końca:

19 kolejek doliczony czas gry

Kolejna grafika prezentuje najbardziej efektywnych piłkarzy pierwszych 19.kolejek Ekstraklasy. Pierwsze dwa miejsca należą do piłkarzy Legii Warszawa:

19 kolejek najefektywniejsi

Zestawienie prezentujące tabelę Ekstraklasy z uwzględnieniem goli strzelonych tylko przez polskich piłkarzy wzbudziło wiele kontrowersji i było szeroko komentowane:

19 kolejek tabela Polacy

Pod lupę EkstraStats wzięliśmy również rzuty karne wykonywane przez piłkarzy Ekstraklasy. Musimy przyznać, że skuteczność jest całkiem dobra:

19 kolejek rzuty karne

Rzuty karne nierozerwalnie łączą się z pracą sędziów i podejmowanymi przez nich decyzjami. Z naszej bazy danych wyciągnęliśmy kilka ciekawostek związanych z arbitrami i powstała taka oto grafika:

19 kolejka sędziowie

Na koniec naszych podsumowań zaprezentowaliśmy coś z czego jesteśmy szczególnie dumni, czyli porównanie Ekstraklasy z czołowymi ligami w Europie:

europa_gotowe

oraz porównanie lidera Ekstraklasy – Legii Warszawa z innymi liderami lig europejskich:

liderzy_gotowe

Możemy Wam zdradzić, że to jeszcze nie koniec cyklu #AbyDoWiosny. Już w przyszłym tygodniu startujemy ze szczegółowymi podsumowaniami 19 kolejek z podziałem na poszczególne drużyny. Liczba danych statystycznych jakiej jeszcze nikt w naszej Ekstraklasie nie widział w połączeniu z atrakcyjną szatą graficzną powinna zaciekawić każdego.

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: