Wracamy do Ligi Mistrzów

Wracamy do Ligi Mistrzów

Dokładnie 7222 dni minęły od ostatniego meczu polskiej drużyny w rozgrywkach UEFA Champions League. Wtedy to, 4 grudnia 1996 roku piłkarze Widzewa Łódź schodzili z boiska w Madrycie po przegranej 1:0.

Rok dłużej na powrót do elity czekają kibice Legii Warszawa. Na 100-lecie stołecznego klubu, po trzeba przyznać nadspodziewanie łatwej drodze w losowaniu, a trudnej jak się potem okazało na boisku, mistrz Polski zagra w Lidze Mistrzów. Na podstawie oficjalnych danych UEFA porównaliśmy zespół jaki ma do dyspozycji Besnik Hasi na tle pozostałych drużyn. Pod uwagę wzięliśmy obecne kadry zespołów bez zawodników zgłoszonych z listy B, gdyż szanse na ich występ jest niewielki a liczba w niektórych zespołach jest tak duża, że fałszowałaby właściwy obraz drużyny. Dla przykładu w Lyonie jest ich aż 31.

Na początek sprawdziliśmy, który kraj reprezentowany jest przez jaką liczbę zawodników i znaleźliśmy potwierdzenie, że polska piłka nożna po sukcesach reprezentacji jest na fali wznoszącej. Kto by się spodziewał, że nasz kraj w Lidze Mistrzów będzie reprezentowało tylko dwóch piłkarzy mniej niż taką potęgę futbolu, jaką jest Anglia mająca w tych rozgrywkach aż cztery zespoły! Gdyby nie brać pod uwagę piłkarzy Legii Warszawa to z naszego kraju jest 10 piłkarzy.

narodowosci

Ciekawie prezentuje się zestawienie, na którym widać jaki procent w kadrze danego zespołu stanowią obcokrajowcy. W zespole mistrza Polski jest to dokładnie 50%. Na czele klasyfikacji jest Manchester City, gdzie aż 85,71% zespołu to piłkarze spoza Anglii.

obcokrajowcy

Kolejne zestawienie to średnia wieku drużyn i o ile Legia Warszawa w tym zestawieniu jest piątą najstarszą drużyną Ligi Mistrzów, to zgłosiła do rozgrywek najmłodszego zawodnika. Jest nim Sandro Kulenović.

srednia_wieku

Sprawdziliśmy obecne kadry zespołów pod kątem ich doświadczenia w Lidze Mistrzów. W każdej z nich zsumowaliśmy liczbę występów oraz gole strzelane przez zawodników w ich dotychczasowych występach w tych rozgrywkach. Pierwsza trójka nie jest zaskoczeniem. Na czele uplasowała się drużyna Roberta Lewandowskiego – Bayern Monachium, tuż za nią jest grupowy rywal mistrza Polski – Real Madryt, a za nim Barcelona. Stawkę zamyka… Legia Warszawa z łącznie 11 występami na swoim koncie i jedynym golem strzelonym przez Steevena Langila.

wystepy_lm

Zdecydowanie lepiej na tle pozostałych zespołów Ligi Mistrzów prezentuje się Legia w klasyfikacji, która obejmuje dotychczasowe występy zawodników we wszystkich rozgrywkach klubowych UEFA z kwalifikacjami włącznie. Za drużyną z Warszawy znajdują się takie drużyny jak: Sporting, Monaco, Lyon czy PSV.

wystepy_uefa

~ fot. Marcin Łagowski

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: