RetroStats cz.3 – Zbigniew Boniek

RetroStats cz.3 – Zbigniew Boniek

Jeden z najsłynniejszych polskich piłkarzy, wielokrotny reprezentant Polski, zdobywca Pucharu Europy, a dziś Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jedyny Polak na liście FIFA 100. W swojej karierze grał w barwach czterech klubów – dwóch w Polsce i dwóch we Włoszech. Trzecią odsłonę RetroStats poświęcimy Zbigniewowi Bońkowi.

KLUBY
Karierę rozpoczynał w rodzinnej Bydgoszczy, w Zawiszy. Do klubu dołączył w wieku 12 lat, w 1968 roku. W seniorskiej piłce z bydgoskim klubem grał dwa sezony w II lidze. W Zawiszy spędził w sumie 7 lat i na kolejne siedem przeniósł się do Widzewa, z którym zadebiutował w I lidze (dzisiejsza Ekstraklasa – przyp. red.). Jego pierwszy mecz przypadł na spotkanie 4. kolejki w Bytomiu z Szombierkami, przegrane 1:3. Od tego momentu 19-letni Boniek zaczął występować regularnie i nie opuścił już żadnego z kolejnych meczów w swoim pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zdolny piłkarz szybko stał się liderem zespołu i również w następnych sezonach grał regularnie, omijając nieliczne spotkania, aż jego licznik w I lidze stanął na 172 meczach. Wszystkie w wyjściowym składzie, z czego tylko w trzech schodził z boiska przed ostatnim gwizdkiem sędziego. W czasie tych 7 sezonów Boniek wpisywał się na listę strzelców okrągłe 50 razy a debiutanckie trafienie zdobył w 9. kolejce przeciwko ROW Rybnik, podwyższając w 18. minucie prowadzenie Widzewa na 2:0. W czasie gry „Zibiego” w I lidze jedno trafienie nie uszczęśliwiło łódzkich kibiców. Mecz odbył się w Zabrzu, przeciw Górnikowi. Widzew remisował z gospodarzami 1:1, aż nadeszła 89. minuta spotkania, kiedy piłka po dośrodkowaniu odbiła się od kolana Bońka i wpadła do siatki gości, dając Górnikowi zwycięstwo. Grę na polskich boiskach Boniek zakończył w przedostatniej kolejce sezonu 1981/82, meczem w Łodzi przeciw Arce Gdynia. Grał całe spotkanie strzelając obie bramki w wygranym 2:0 meczu, a pożegnalne trafienie zanotował w 22. minucie. Po tym spotkaniu przeniósł się do Juventusu Turyn. Gra za granicą była wyzwaniem i szansą na zdobycie najcenniejszych trofeów, co udało się w 1985 roku, kiedy Boniek wraz z drużyną „Starej Damy” mógł cieszyć się z Pucharu Europy. Zaraz po tym, po 3 latach występów w Juventusie, zamienił klub z Turynu na AS Romę, gdzie spędził również 3 sezony, po czym zakończył piłkarską karierę.

REPREZENTACJA
Boniek w Reprezentacji zadebiutował już w wieku 20 lat. W barwach Polski zagrał 80 meczów, strzelając 24 gole. Należy do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Z kadrą narodową miał okazję grać na Mistrzostwach Świata 1978 w Argentynie, MŚ 1982 w Hiszpanii i MŚ 1986 w Meksyku. Szczególnie udany był hiszpański mundial, gdzie Boniek odegrał ważną rolę w zespole, który zajął 3. miejsce. Jeden z pamiętnych meczów zagrał przeciw Belgii, strzelając trzy gole Theo Custersowi.

TROFEA
W swojej piłkarskiej karierze, Boniek sięgał po większość możliwych tytułów klubowych, w tym te z najwyższej półki. Pierwsze zdobyte trofeum to Mistrzostwo Polski w 1981 z Widzewem Łódź, po 6 latach gry na najwyższym szczeblu rozgrywek. Kolejne zdobył już rok później, broniąc tytułu mistrza. Na tym skończyły się triumfy w Polsce, ale przyszedł czas większych wyzwań za granicą. W pierwszym sezonie we Włoszech zapisał sobie w dorobku puchar krajowy, a już w następnym cieszył się z tytułu mistrza. W tym samym roku, tj. 1984, sięgnął jeszcze po pierwsze trofea na arenie europejskiej, skutecznie walcząc w rozgrywkach o Puchar Zdobywców Pucharów a także zdobywając ze swoim klubem Superpuchar Europy. W końcu nadszedł jednak ten magiczny rok 1985, w którym Boniek mógł cieszyć się z najważniejszego klubowego trofeum, o którym marzy każdy piłkarz – Pucharu Europy, odpowiednika obecnej Ligi Mistrzów. Zwieńczeniem udanego sezonu było dorzucenie Pucharu Interkontynentalnego. Ostatnie trofeum dopisał w 1986 r., kiedy to z AS Roma wywalczył Puchar Włoch.

RetroStats Zbigniew Boniek

~Marta Jarzębowska

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: