Ekstraklasa na sześciu wykresach (aktualizacja)

Ekstraklasa na sześciu wykresach (aktualizacja)

Legia staje się zabójczo skuteczna, ale w organizacji gry obniża loty. Z kolei w grze Zagłębia widać postęp, a Lech, choć jest na dnie, to pod jednym względem wciąż dominuje w lidze – to tylko kilka wniosków z wykresów przedstawiających zmiany, jakie zaszły w Ekstraklasie w ostatnich pięciu kolejkach.

Po szóstej kolejce powstał tekst, przedstawiający na sześciu wykresach sytuację w Ekstraklasie (przeczytacie go tutaj). Czas na jego aktualizację. Bladozielone kółka („szóstki”) to sytuacja po 6. kolejce, a ciemnozielone („jedenastki”) to stan po jedenastu meczach.

 
 
Pierwszy slajd („Sheet 1”) przedstawia średnią liczbę oddanych strzałów. Lech utrzymuje pozycję w najbardziej pożądanym kwartale wykresu, ale dominacja na tym polu nie przekłada się na liczbę punktów. Widać też, że pod tym względem obniżyły loty Cracovia, Termalica, Ruch i Legia, zaś poprawiła się Lechia.

Drugi wykres („Sheet 2”) obrazuje skuteczność strzałów i obron. Wartości mocno odchylone od ligowej średniej zbliżają się z czasem do środka wykresu. Widać to na przykładach Cracovii, Wisły czy Piasta. Od centrum wyraźnie oddaliła się Legia, zaś na peryferiach wykresu, ale z drugiej strony, pozostaje Lech. Zgodnie z teorią, że wartości wracają ku średniej, taki stan na dłuższą metę jest nie do utrzymania.

Wykres trzeci obrazuje grę obronną drużyny. Rzuca się w oczy pogorszenie jakości defensywy Pasów i poprawa w Lubinie, a także – w pewnym stopniu – w Poznaniu. Poprawę gry Zagłębia pokazuje także wykres czwarty, obrazujący jakość ofensywy. Widać też na nim, że o instynkcie zabójcy można mówić w przypadku Legii, zaś na antypodach pozycji wicemistrza znajduje się mistrz z Poznania.

Wykres piąty to „klasyczne” zestawienie TSR i PDO. Potwierdza się na nim teoria, że PDO w dłuższym horyzoncie powinien zbliżać się do neutralnego poziomu 1,0. Widać to na przykładzie Górnika, Śląska, Cracovii, Wisły i Zagłębia. Uporczywie przy niskim poziomie PDO trwa Lech, ponadto pogorszył się ten wskaźnik dla Jagiellonii, a wyraźnie poprawił dla beniaminka z Niecieczy.
Ostatni wykres zestawia wydajność drużyn, mierzoną relacją TSR do posiadania piłki. Tu widać kontynuację: wciąż na plus odstają Lech, Pogoń i Jagiellonia, a in minus wyróżnia się Termalica, Ruch i Legia.

~fid

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: