Maciej Skorża, Henning Berg i jeden wykres

Maciej Skorża, Henning Berg i jeden wykres

Rzadko zdarza się, by w odstępie paru dni mistrz i wicemistrz zmieniali trenerów. Z tej okazji w cyklu EkstraStatsPLUS prezentujemy nowość: interaktywny wykres ruchomy, pokazujący dorobek odchodzących trenerów.

O wynikach Legii pod wodzą Berga i Lecha ze Skorżą na ławce można pisać dużo. Można zasypać czytelnika danymi czy ciekawostkami. Ale czy da się prześledzić ich mecze na wykresie? Spróbujmy.

Na początek musimy powtórzyć sobie co kryje się pod skrótami TSR i PDO. Nasi uważni czytelnicy zapewne doskonale znają te wskaźniki a dla tych, którzy spotykają się z nimi po raz pierwszy, poniżej dwie definicje:

TSR – czyli stosunek strzałów: strzały drużyny A / (strzały drużyny A + strzały drużyny B).

PDO – skuteczność strzałów (relacja goli do oddanych strzałów celnych) + skuteczność bramkarza (relacja nieskutecznych celnych strzałów rywala do ogółu strzałów celnych przez niego oddanych; innymi słowy nieskuteczność rywala). Dla większej czytelności wskaźnik jest mnożony przez 1000.

 
 
Zachęcamy również do przeczytania tekstu W pogoni za koszykówką, hokejem i baseballem, gdzie szerzej opisaliśmy znaczenie tych wskaźników.

Poniżej wykres, w którym w ustawieniu domyślnym na osi pionowej jest PDO z ostatnich ośmiu meczów, na poziomej TSR, a wielkość kółka to średnia punktowa z ostatnich ośmiu meczów. „Data” 1901 to stan po ósmej kolejce sezonu 2013/14, a 1978 to sytuacja obecna, po 11 kolejkach 2015/16. Inne kluczowe daty, obok oznaczonych zmianą koloru momentów zatrudnienia obu trenerów (1938 dla Lecha i 1915 dla Legii), to 1967 (koniec ubiegłego sezonu) i 1930 (koniec sezonu 2013/14).

Wykres jest interaktywny. Można zmieniać tempo upływu czasu (każdy „rok” to jedna kolejka), można też zmieniać parametry, np. przesunąć średnią punktową w miejsce TSR – wówczas wyraźnie widać, jak silny jest związek PDO z wynikami. Można też któryś ze wskaźników zastąpić różnicą bramek („g diff”) z ostatnich ośmiu meczów. Po wybraniu stosownych parametrów klikamy w znaczek „play” i obserwujemy zmiany wskaźników w czasie.

Widać na wykresie uniwersalną tendencję powrotu PDO do okolic neutralnego poziomu 1,0. Na ostatniej klatce widać też, w jak diametralnie różnych sytuacjach odchodzą trenerzy: Lech ma fatalne PDO i średnią punktową, ale dobry TSR, Legia z kolei ma lepszy od Lecha PDO (powyżej jeden) i zdobycz punktową, ale słabszy TSR. Logika PDO wskazuje, że Lech jest skazany na poprawę wyników – tyle, że jest tak samo skazany jak był jedną, dwie, trzy kolejki temu, a zwycięstwa nie przychodzą. Dlatego główne zadanie dla Jana Urbana to poprawa PDO, czyli skuteczności własnych napastników i obrońców: powrót do 1,018, czyli poziomu PDO gdy oddawał Legię Henningowi Bergowi, byłby dla Lecha zbawienny. (Równie dobry efekt dałby skok PDO zanotowany po tym, jak Maciej Skorża zastąpił Mariusza Rumaka). Z kolei Stanisław Czerczesow musi poprawić TSR wojskowych, gdyż obecnie są oni dominowani przez rywali pod względem strzałów, a co za tym idzie – można wnioskować, że także organizacji gry.

Zainteresował Cię ten tekst – koniecznie przeczytaj pozostałe z cyklu EkstraStatsPLUS.

~fid
fot. Marcin Łagowski

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: