Pierwsze podsumowania sezonu 16/17

Pierwsze podsumowania sezonu 16/17

Emocje związane z finałem sezonu powoli opadają, więc można pokusić się o pierwsze podsumowania. Tym razem, bez zagłębiania się w szczegóły analizy, zestawienie najlepszych i najgorszych drużyn Ekstraklasy pod względem podstawowych kategorii statystycznych.

Punktujący dom/wyjazd

W meczach rozgrywanych jako gospodarz najlepiej prezentowała się Lechia Gdańsk, która zdobyła u siebie 47 punktów. Dobra postawa w Gdańsku pozwoliła Lechii na walkę do końca o mistrzowski tytuł, pomimo bardzo słabej postawy w meczach wyjazdowych przez większość sezonu.

Najmniej punktów w meczach wyjazdowych zdobyły Wisła Kraków, Cracovia i Korona Kielce – wszystkie trzy zespoły tylko 12 oczek na 19 spotkań. Najwięcej punktów na obcych stadionach – aż 41 – zdobył mistrz Legia Warszawa.

Ruch Chorzów, ostatnia drużyna w tabeli z najmniejszą liczbą zdobytych punktów, lepiej punktowała na wyjazdach niż przy Cichej, gdzie “Niebiescy” zanotowali tylko 19 oczek – najmniej w lidze.

Zwycięstwa/remisy/porażki

Najwięcej zwycięstw w sezonie odniosły walczące o tytuł Legia i Jagiellonia Białystok – po 21 wygranych. Legia aż 13 z nich odniosła w meczach wyjazdowych, w czym można upatrywać jednej z przyczyn końcowego sukcesu. Najlepszym zespołem pod względem liczby wygranych na własnym stadionie była Lechia Gdańsk – 15 takich zwycięstw.

Najmniej meczów w sezonie wygrała Cracovia – tylko 8 razy zdobyła komplet punktów, a i tak udało jej się utrzymać w Ekstraklasie. “Pasy” z 15 remisami na koncie były także najbardziej ugodowym zespołem. Najrzadziej punktami dzieliła się Korona Kielce – tylko 5 remisów w całym sezonie.

Najwięcej spotkań w sezonie przegrał oczywiście Ruch Chorzów – 19 porażek i aż 9 z nich na własnym stadionie. Najmniej porażek poniosła Legia 6 (po trzy w domu i na wyjeździe).

Bramki strzelone/stracone

Ciekawostką jest, że zespoły, które strzeliły najmniej i straciły najwięcej goli skończyły sezon w grupie mistrzowskiej. Mowa tu oczywiście o Bruk-Becie oraz Koronie. Nieciecza strzeliła tylko 35 goli w 37 spotkaniach (najlepsza Legia 70), z czego tylko 18 na własnym stadionie, co także jest najniższym wynikiem w lidze. Korona pozwoliła sobie strzelić 65 goli, do czego jednak głównie przyczyniła się postawa w meczach wyjazdowych (45 straconych). Najwięcej goli u siebie stracił Śląsk Wrocław – 27. Najlepszą defensywę na przestrzeni sezonu zaprezentował Lech Poznań – tylko 29 bramek straconych, z czego 12 przy Bułgarskiej – to zdecydowanie najlepsze wyniki w lidze.

Frekwencja

Najchętniej oglądaną drużyną w Ekstraklasie była Legia Warszawa. Do mistrzów Polski należy najwyższa średnia frekwencja na własnym stadionie (20455 widzów) oraz najwyższa średnia frekwencja na meczach, w których byli gośćmi (15377 widzów). Legia była także uczestnikiem spotkania z najwyższą liczbą widzów w sezonie – spotkanie z Lechem w Poznaniu oglądał komplet 41026 kibiców.

Jeśli chodzi o najmniej chętnie oglądany klub to tutaj zrozumiale jest to grający w Lublinie Górnik Łęczna (średnio 3648 widzów na mecz). Niechętnie oglądaną drużyną w delegacji był Piast Gliwice, który na obcych stadionach przyciągał średnio tylko 7146 widzów, Najniższa frekwencja w meczu była w Lublinie, kiedy Górnik Łęczna podejmował właśnie Piasta. Tamto spotkanie obejrzało tylko 1401 kibiców. Nie bierzemy tu oczywiście pod uwagę dwóch meczów rozegranych bez udziału publiczności.

~Filip Nowicki

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: