Aktualizacja prognozy: Jagiellonia przed Legią, za nimi Lec…

Aktualizacja prognozy: Jagiellonia przed Legią, za nimi Lec…

Przed dwoma kolejkami nasz model wskazywał, że większych przetasowań w tabeli nie będzie, i drużyny prawdopodobnie zakończą sezon zasadniczy w tej kwarcie tabeli, w której były. Piłka jednak nie byłaby piłką, gdyby nie padały w niej mniej spodziewane wyniki. Dlatego czas na aktualizację prognozy.

Dwie wygrane Wisły Płock, trwająca zapaść Arki i Bruk-Betu oraz zadyszka Zagłębia wprowadziły nieco zmian do wyników naszej prognozy. Dużo też wyjaśniła wygrana Legii w szlagierowym spotkaniu z Lechem. Obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz to po dwie wygrane Jagiellonii i Legii, przez co drużyna z Białegostoku w modelu na koniec 30. kolejki jest na miejscu lidera. (Prawdopodobieństwo wyników lidera i wicelidera pośrednio widać w prognozie dla Cracovii: w najczęstszym scenariuszu zdobywa ona zero punktów).

O tym jak powstają nasze szacunki można przeczytać w poprzednim tekście. Nowe symulacje najczęściej kończyły się równą liczbą punktów Lecha i Lechii, a ponieważ w meczach bezpośrednich to poznaniacy wypadają lepiej, w tabeli znajdują się na trzecim miejscu, mimo że rozkład prawdopodobieństw jest nieznacznie na korzyść Lechii.

Trzeba tu wspomnieć o pewnym niedociągnięciu prognoz: o ile wiersze sumują się zawsze do 100%, o tyle kolumny nie zawsze. Wynika to z faktu, że jeśli obie drużyny zakończą symulację z równą liczbą punktów, zostaną zaklasyfikowane ex-aequo na wyższym miejscu (np. Lech i Lechia na trzecim, a czwarte pozostaje nieobsadzone). Jednak tabela posortowana jest wedle liczby punktów, jaką drużyny najczęściej zdobywały w symulacjach, i uwzględniająca mecze bezpośrednie lub małą tabelę, jak w przypadku Piasta, Arki i Ruchu oraz Korony, Wisły Płock i Zagłębia. Przy tym ostatnim zespole należy się na sekundę zatrzymać: w scenariuszu „bazowym” Lubin kończy sezon zasadniczy na ósmym miejscu, jednak z trójki zespołów ma największe szanse na piąte miejsce, co wynika z tego, że ma przed sobą mecz z Wisłą Kraków, zajmującą piąte miejsce. Dlatego ewentualna wygrana w Krakowie znacznie zwiększy szanse „Miedziowych” na zajęcie piątego miejsca.

Na koniec, obok tabeli zbiorczej, sumującej szanse drużyn na zajęcie miejsca w górnej ósemce i w poszczególnych kwartach tabeli, pozostaje nam zapowiedzieć, że po 30. kolejce możecie się spodziewać symulacji rundy finałowej.

~ Filip Dutkowski

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: