EkstraStats jako GUS Ekstraklasy

EkstraStats jako GUS Ekstraklasy

Ekstrastats to Główny Urząd Statystyczny Ekstraklasy, i podobnie jak GUS, czasem rewidujemy dane. Uważne oko wychwyciło zmiany w wartościach goli oczekiwanych. Skąd ta zmiana?

Wprowadzając gole oczekiwane (expected goals, xG), mieliśmy do wyboru albo zebrać bardzo dużą próbę i dopiero na niej obliczyć prawdopodobieństwo zdobycia bramki po każdym ze strzałów, lub wprowadzić xG szybciej, bazując na mniejszej próbie. Wybraliśmy tę drugą opcję, by nie odwlekać rewolucji w czasie. Albowiem gole oczekiwane to nowość na miarę rewolucji, dzięki której Ekstraklasa dołącza do najbardziej prestiżowych lig kontynentu.

Konsekwencją naszego podejścia jest konieczność rewizji prawdopodobieństw przypisywanych każdemu strzałowi. Próba, która służy naszym obliczeniom, rośnie z każdą kolejką. Ponadto, teraz uwzględniamy kilka zmiennych, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę, np. stałe fragmenty gry czy też fakt zaistnienia kluczowego podania („asysta” każdego strzału – ostatnie celne). Obliczenia na większej próbie są dokładniejsze i dają większą pewność.

Zmiany nie są duże i nie zmieniają zanadto wniosków, które płynęły z wcześniejszych tabel i analiz opartych o gole oczekiwane. Informujemy jednak o rewizji, jak na solidny urząd statystyczny przystało.

Wyniki Expected Goals dla każdego meczu sezonu 16/17 TUTAJ. Ponadto, począwszy od 22. kolejki, w podsumowaniach spotkań każdej serii spotkań, będziemy generować wykresy xG minuta po minucie do każdego spotkania. Przykłady można znaleźć TUTAJ.

Więcej o metodzie Expected Goals znajdziecie W TYM MIEJSCU i TUTAJ.

~Filip Dutkowski

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: