Ekstraklasa na radarze – część druga. Nowość na skalę światową!

Ekstraklasa na radarze – część druga. Nowość na skalę światową!

W poprzednim tekście wprowadziliśmy na polski grunt znane z innych lig radary, jako wizualizację statystyk poszczególnych zawodników. W tym tekście wprowadzamy coś, czego przed nami najprawdopodobniej nie robił nikt i czego nie ma żadna liga!

Skoro mamy już narzędzie do wizualizacji danych, to dlaczego nie zastosować go do drużyn? Jeden wykres pozwoli w mgnieniu oka porównać dwa zespoły, ich silne i słabe strony. Na jednym wykresie porównamy zespoły pod kątem 19 aspektów, uzupełnionych o wskaźniki TSR i PDO, które wprowadziliśmy dość dawno temu. Źródłem danych są nasze statystyki, dostosowane tak, jak w przypadku radarów dla zawodników. W skrócie, jeden to najlepszy wynik w lidze, zero to najgorszy, a 0,5 to mediana. Plus i minus przy kategoriach oznaczają, odpowiednio, wartość dla danej drużyny oraz wartość dla jej rywali. Ponadto, część wskaźników (stracone bramki, faule, udział zablokowanych strzałów w strzałach ogółem, a także strzały rywali wraz z ich celnością i skutecznością), została odwrócona, tak aby to najniższa wartość równała się 1, a najwyższa 0.

Czas na przykład. Lider z Białegostoku jedzie do Kielc, i ten mecz weźmiemy „na ruszt”:

radar_21

Widać, że prowadzenie Jagiellonii w lidze nie jest przypadkowe. Drużyna Michała Probierza jest najlepsza w lidze jeśli chodzi m.in. o liczbę oddanych strzałów celnych, goli strzelonych i straconych, a także szybkości ataku i wydajności obrony (czyli liczby strzałów oddanych i dopuszczonych dostosowane o posiadanie piłki). Widać też, że do dobrych wyników nie jest potrzebne wysokie posiadanie piłki. Ciekawie będzie też wyglądała konfrontacja z drużyną, która ma najniższe przeciętne posiadanie piłki w lidze. Oba zespoły są rzadko faulowane, rzadko łapią na spalone rywali i nieczęsto dają się na spalonych łapać. Tyle wniosków „na pierwszy rzut oka” – właśnie po to są radary.

Drugi wykres przedstawia osiągi Korony w meczach u siebie na tle pozostałych meczów gospodarzy, oraz Jagiellonię na tle osiągów przyjezdnych. Wykresy nie muszą być porównywalne, ponieważ różne są grupy porównawcze: gospodarze i przyjezdni. Na przykład, Korona u siebie straciła dwa gole. Tyle samo straciła Jagiellonia na wyjazdach. Tyle, że wynik Jagiellonii jest najlepszy wśród drużyn przyjezdnych, podczas gdy Korony jest „tylko” drugi najlepszy wśród gospodarzy.

radar_22

Od 11. kolejki, radary znajdą się w zapowiedziach każdego meczu Ekstraklasy na naszej stronie – zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w rozbiciu na statystyki gospodarza z meczów u siebie i gości z meczów na wyjeździe. A inne ligi niech zazdroszczą.

~fid

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: