Ligowy minutnik

Ligowy minutnik

11 kolejek, 990 minut spędzonych na boisku, nie licząc doliczonego czasu gry. W tym czasie w 16 drużynach Ekstraklasy na murawie zameldowało się 357 zawodników. Tylko 21 z nich w każdym spotkaniu grało od początku do końca. Która drużyna wypuściła w bój najwięcej piłkarzy? Która najmniej?

Zanim przejdziemy do indywidualnych wyróżnień, zajmijmy się zestawieniem klubów.

liczba_pilkarzy

Na szczycie warszawska Legia. Słynna „rotacja Berga” (o której szerzej piszemy TUTAJ) zaowocowała wystawieniem aż 28 graczy. Ewenementem jest również to, że każdy z nich wystąpił choć raz w podstawowej jedenastce. W żadnym innym zespole taka sytuacja nie miała miejsca. Jeśli pierwsza lokata Legii w tej klasyfikacji nie powinna nikogo dziwić, tak lekkim zaskoczeniem może być aż 25 zawodników Jagiellonii Białystok, którzy otrzymali szansę występu. Najmniej piłkarzy wystawił Franciszek Smuda, na co zapowiadało się już przed sezonem, gdy sam szkoleniowiec narzekał, że nie ma dobrych zmienników dla graczy z pierwszego składu.

Więcej wniosków można wyciągnąć patrząc na liczbę minut spędzonych na boisku przez poszczególnych zawodników. I tak mamy 15 graczy z pola oraz 6 bramkarzy, którzy rozegrali wszystkie spotkania od 1. do 90. minuty.

Lp. Imię i nazwisko Drużyna
1. Krzysztof Pilarz Cracovia
2. Mateusz Żytko Cracovia
3. Grzegorz Baran GKS Bełchatów
4. Paweł Baranowski GKS Bełchatów
5. Arkadiusz Malarz GKS Bełchatów
6. Błażej Telichowski GKS Bełchatów
7. Łukasz Mierzejewski Górnik Łęczna
8. Maciej Szmatiuk Górnik Łęczna
9. Adam Danch Górnik Zabrze
10. Pavels Steinbors Górnik Zabrze
11. Rafał Janicki Lechia Gdańsk
12. Csaba Horvath Piast Gliwice
13. Adrian Klepczyński Piast Gliwice
14. Tomasz Górkiewicz Podbeskidzie
15. Maciej Iwański Podbeskidzie
16. Radosław Janukiewicz Pogoń Szczecin
17. Krzysztof Kamiński Ruch Chorzów
18. Michał Buchalik Wisła Kraków
19. Dariusz Dudka Wisła Kraków
20. Maciej Sadlok Wisła Kraków
21. Sebastian Ziajka Zawisza Bydgoszcz

Aż 4 graczy GKS-u Bełchatów, 3 Wisły. Żadnego z Legii, Jagiellonii, Lecha, Korony i wrocławskiego Śląska. W przypadku Białostoczczan zadecydowała 1 minuta, ponieważ Maciej Gajos w meczu przeciwko Śląskowi Wrocław opuścił plac gry w 89. minucie. W innych spotkaniach występował od początku do końca. Podobny przypadek to Flavio Paixao, który opuścił ledwie 5 minut od początku sezonu.

Patrząc na liczbę minut zawodnika, który w danym zespole grał najwięcej, to klaruje nam się trójka zespołów, nie mających ani jednego piłkarza z czołówki klasyfikacji spędzonych minut na boisku. Lech z racji występu w europejskich pucharach oszczędzał niektórych graczy, ale zaskoczeniem jest kielecka Korona. Rekordzistą do tej pory wśród zawodników z Kielc jest Jacek Kiełb, mający na koncie 908 minut. Trzecią taką drużyną jest oczywiście Legia, a spośród legionistów najwięcej minut rozegrał Dusan Kuciak – 776. Biorąc pod uwagę graczy z pola: Jakub Rzeźniczak i Jakub Kosecki – 765 minut.

~Mateusz Januszewski
fot. Marcin Łagowski

Komentarze:

Śledź EkstraStats w mediach społecznościowych: