Akcje bramkowe pod lupą

Po 15 kolejkach (TEKST TUTAJ) odpowiedzieliśmy na pytanie: które drużyny Ekstraklasy preferują przed strzeleniem bramek wymienić kilkanaście celnych podań w akcji, a które wolą 2 podaniami budować atak, który kończy się golem. Czas na aktualizację zestawień po 30 kolejkach.

Do naszych wyliczeń nie bierzemy pod uwagę goli, które padły po rzutach karnych i bezpośrednio z rzutu wolnego.

Zagłębie Lubin1133,05912,4680,53%
W tabeli kolejno: klub, liczba celnych podań w akcji bramkowej ogółem, średnia celnych podań w akcji bramkowej, liczba celnych podań w akcji bramkowej na połowie przeciwnika, średnia celnych podań w akcji bramkowej na połowie przeciwnika, procent celnych podań na połowie przeciwnika spośród celnych podań w akcji bramkowej ogółem.

Średnia celnych podań Wisły robi wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę, iż prawie 70% z nich (6. wynik w lidze) wymieniona została na połowie przeciwnika. Tzw. „krakowska gra” to nie mit, dowody widać powyżej. Warto również zauważyć % podań na połowie przeciwnika Zagłębia Lubin. Każdy kto ogląda grę podopiecznych Piotra Stokowca wie, że często odbierają oni piłkę blisko bramki rywala, stąd ten wynik. Na drugim biegunie wielkich zaskoczeń nie ma – uważnie śledzących ligę nie może dziwić fakt, iż Jagiellonia, oba Górniki i Korona nie starają się budować długich akcji.

Jak to wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę bramki strzelane przez przeciwników poszczególnych drużyn? Niespodzianką nie jest agresywnie grająca Legia czy chcąca prowadzić grę Wisła na czele drużyn, które pozwalają rywalom na najmniej podań w akcjach bramkowych.

Zagłębie Lubin1394,21872,6462,59%
W tabeli kolejno: klub, liczba celnych podań w akcji bramkowej przeciwników ogółem, średnia celnych podań w akcji bramkowej przeciwników, liczba celnych podań w akcji bramkowej przeciwników na połowie danego klubu, średnia celnych podań w akcji bramkowej przeciwnika na połowie danego, procent celnych podań na połowie danego klubu spośród celnych podań w akcji bramkowej przeciwnika ogółem.

Na koniec przedstawiamy TOP9 akcji bramkowych pod  względem liczby celnych podań w dotychczas rozegranych kolejkach Ekstraklasy sezonu 2015/16. Widać które drużyny szczególnie zawyżają średnią ligową (wynosi ona 3,96 celnego podania w akcji bramkowej, przy blisko 67% na połowie przeciwnika). Warte uwagi są 2 bramki Wisły w meczu z Jagiellonią. Przy tej na 3-0 pobito rekord tego sezonu w liczbie celnych podań, przy tej na 4-0 rekord w liczbie celnych podań na połowie rywala!

16320CracoviaKorona Kielce1-0Deniss Rakels
W tabeli kolejno: celne podania w akcji bramkowej, celne podania w akcji bramkowej na połowie przeciwnika, kolejka, gol dla drużyny, gol przeciw drużynie, na jaki wynik padła bramka, imię i nazwisko strzelca.